Fundacja Generator Inspiracji

 • Czy wiesz że?
  Czy wiesz że?

   

  "Uczymy się przez całe
  życie" - tę maksymę
  zna prawie każdy z nas.
  Wszyscy możemy
  (bez względu na wiek)
  aktywnie "dotykać"
  życia, doświadczać go
  i wyciągać z tego
  wnioski, wiedzę
  oraz nabywać kompetencje.

   

 • Czy wiesz że?
  Czy wiesz że?


  Społeczny wizerunek
  wolontariusza
  - osoby młodej,
  dobrze sytuowanej,
  wykształconej i religijnej
  - nie odpowiada
  profilowi osób,
  które angażują się
  w dobrowolną,
  nieodpłatną pracę
  w celach społecznych.

   

 • Czy wiesz że?
  Czy wiesz że?

   

  Wolontariat sportowy
  daje możliwość
  uczestnictwa w wielkich,
  sportowych
  wydarzeniach, takich jak
  Igrzyska Olimpijskie,
  Mistrzostwa Świata
  i Europy, ale także
  w wydarzeniach
  o zasięgu krajowym
  bądź lokalnym.

   

 • Czy wiesz że?
  Czy wiesz że?

   

  Uczenie się można
  określić jako poznawanie
  swojego potencjału
  ukazującego się
  w postaci nowej wiedzy,
  nowych zdolności,
  postaw i umiejętności,
  a przede wszystkim
  jako połączenie
  tych wszystkich
  elementów w całość.

   

 • Czy wiesz że?
  Czy wiesz że?

   

  Zapewne wolontariat
  najczęściej kojarzy się
  z robieniem zakupów
  dla osób starszych,
  pomaganiem
  niepełnosprawnym,
  odrabianiem lekcji
  z dziećmi. Ale wolontariat
  daje możliwość
  wypróbowania sił
  w różnych dziedzinach.

   

 • Czy wiesz że?
  Czy wiesz że?

   

  Działania w ramach
  uczenia się
  pozaformalnego
  angażują uczestników
  na zasadzie
  dobrowolności
  i są starannie
  zaplanowane,
  aby wspierać ich rozwój
  indywidualny, społeczny
  oraz zawodowy.

   

 • Czy wiesz że?
  Czy wiesz że?

   

  Wiele organizacji
  stwarza młodzieży
  szansę uczestniczenia
  w wymianach
  i szkoleniach.
  Dzięki temu młodzi ludzie
  mogą osobiście
  doświadczać różnic
  międzykulturowych - odmiennych zwyczajów, wartości i postaw.

   

 • Czy wiesz że?
  Czy wiesz że?

   

  Nauka to nie tylko
  wkuwanie definicji,
  jest to także
  rozbudzanie ciekawości,
  wspomaganie
  samodzielnego
  poznawania świata
  i uczenia się
  oraz inspirowanie
  dialogu społecznego
  na temat nauki.

   

 • Czy wiesz że?
  Czy wiesz że?

   

  W badaniu
  przeprowadzanym
  w 28 europejskich
  krajach pytano
  o wykonywanie
  pracy wolontarystycznej.
  Odpowiedzi badanych
  plasują Polskę
  dopiero na 18. miejscu.
  Pozytywnej odpowiedzi
  udzieliło 7% Polaków.

   

 • Czy wiesz że?
  Czy wiesz że?

   

   Zmiana jest zjawiskiem
  powszechnym, raczej
  nie znajdziemy obszaru
  gdzie zmiana nie
  następuje. Młodzi ludzie
  przeżywają na ogół
  własne doświadczenia
  bardzo intensywnie
  i są otwarci
  na wszelkiego
  rodzaju zmiany.

   

 • Czy wiesz że?
  Czy wiesz że?

   

  Pozytywne myślenie
  - przede wszystkim
  uwierz, że możesz
  odnieść sukces, aby móc
  działać naprawdę
  skutecznie i w pełni
  wykorzystać swój
  potencjał. Nie bój się
  nowych wyzwań. Potem
  nie będziesz żałować,
  że nie spróbowałeś.

   

Partnerzy

 • 1. PAFW.png
 • 3. ARFP.png
 • 4. FEP.png
 • 5. PFDM.png
 • 6. FRSI.png
 • 10. OST.png
 • 13. PRz.png
 • 14. UR.png
 • 16. CW.png
 • 17. aisec.png
 • 18. MDK.png
 • 19. rodzina.png
 • 21. FPDC.png

organizacja przyjazna wolontariuszom

Trójka wolontariuszy, którzy mieli pomysł na siebie i nie oglądając się na innych, zaczęli go realizować.

           Wolontariat staje się coraz częściej dostrzegany, kojarzony z sukcesem, optymizmem, szacunkiem. Dla wielu młodych ludzi wolontariat jest modny, bycie wolontariuszem daje szanse na rozwój oraz lepsze perspektywy. Rynek pracy stał się bezlitosny. W obecnych czasach dobre wyniki w nauce nie wystarczą. Trzeba wykazać się dodatkową aktywnością. By odnieść sukces należy zaskoczyć pracodawcę swoimi osiągnięciami bądź samemu stać się chlebodawcą dla innych. Nie jest to proste, ale możliwe. Mateusz Mokrzycki, Mariusz Zabrzeski oraz Monika Białkowska to trójka absolwentów Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego w życiu których wolontariat stał się pasją, nakreślił ścieżkę rozwoju osobistego oraz przyczynił się do ich osobistego sukcesu.

 

        Mateusz jest osobą pochodzącą z małej podkarpackiej miejscowości. Historia jego życia jest bardzo kręta i burzliwa.
„W młodości byłem rozrabiaką, nienawidziłem szkołę, miałem bardzo słabe stopnie w nauce” – mówi Mateusz. Jego sytuacja materialna nie pozwalała by zapisać się na korepetycje, rozwijać się w zakresie sportu, którym się pasjonował. Nawet przez chwile nie marzył o wyjeździe w góry czy nad morze. Cóż zatem zmieniło jego życie, że w roku akademickim 2013 otrzymał medal oraz dyplom Najlepszego Absolwenta Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, napisał oraz zrealizował dwa autorskie projekty w ramach Programu Młodzież w działaniu. Został Absolwentem Klubu Młodych Liderów, laureatem projektu „Gra Obywatelska”…. Przytoczone sukcesy pokazują niebywałą metamorfozę, jak to możliwe? Na listę studentów Ratownictwa Medycznego Mateusz został wpisany ostatniego dnia rekrutacji. Składając dokumenty usłyszał słowa „Mam nadzieję, że moje czekanie po godzinach pracy odwdzięczy się tym, że będzie Pan bardzo dobrym studentem” – powiedziała Pani z komisji rekrutacyjnej. To był moment by zainterweniować. Chłopak postanowił rozpocząć przygodę z wolontariatem. „Wówczas podjąłem najlepszą decyzję w życiu” Takimi słowami Mateusz wraca do początku przygody w wolontariatem. Wtedy wszystko się zaczęło! Wolontariat, program Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności „PROJEKTOR – wolontariat studencki” był jedną z głównych przyczyn zmian Mateusza oraz jego życia. Pierwsze projekty, wyjazdy do lokalnych szkół niosły za sobą satysfakcję, a zarazem zmieniały jego osobę. Wraz z finalizacją kolejnych projektów stawał się coraz bardziej pewną siebie osobą. Po solidnie wykonywanych obowiązkach wolontariusza stał się liderem. Nauczył się współpracować z ludźmi, zarządzać projektami. Wolontariat otworzył bramy na zwiedzenie najpiękniejszych zakątków naszej ojczyzny, a także zakątków krajów Europejskich. Spełniał marzenia innych, spełniając zarazem swoje. W roku 2011 otrzymał tytuł „Wolontariusz Podkarpacia 2011”. Bogaty w wiedzę oraz doświadczenie zdobyte w projektorze postanowił napisać swój pierwszy projekt do Unii Europejskiej. Aprobata ze strony Komisji Europejskiej wpłynęła na to, że odważył  się pisać kolejne, również cieszące się powodzeniem. W wolontariacie poznał pasje z którymi do dnia dzisiejszego jest za pan brat. Teatr tańca z ogniem, chodzenie na szczudłach, animacja czasu wolnego – tym również Mateusz dzieli się z innymi. Jego działania w wolontariacie oraz na uczelni zostały docenione. Otrzymany staż absolwencki w ramach programu Unii Europejskiej to szansa oraz motywacja do dalszego rozwoju. „To jest niesamowite uczucie wygrać z przeznaczeniem, niczym narodzić się raz jeszcze, tym razem w lepszym życiu”- mówi Mateusz.

Kolejnym osobą wychowaną przez wolontariat jest Mariusz Zabrzeski. Od zawsze był człowiekiem ambitnym, ale jak sam ciągle przypomina również leniwym. „Zarówno lenistwo, jak i ambitne podejście do przyszłości wynika z dorastania z bratem bliźniakiem, ponieważ chciałem być lepszy od niego i jednocześnie korzystać z jego pomocy, co prowadziło do lenistwa” – mówi z uśmiechem na ustach Mariusz. W Rzeszowie pojawił się przypadkiem, ponieważ myślał, że to w tym mieście osiągnie więcej niż w swoich okolicach. Jak się później okazało to była najbardziej trafna decyzja w jego życiu.

Przygoda Mariusza z wolontariatem rozpoczęła się w tym samym czasie w którym zaczęła się Mateusza. „Pamiętam pierwszą wizytę przedstawicieli programu „Projektor – wolontariat studencki, powiedziałem do Mateusza, może spróbujemy? I tak się zaczęło…” – mówi Mariusz. Początkowo projekty były związane jedynie z tematyką pierwszej pomocy, ponieważ z tym był związany kierunek studiów - ratownictwo medyczne. Jednak z upływem czasu jego zakres działań się poszerzał, zwiększały się również jego zainteresowania i kompetencje. „Zwiedziłem już wiele miejsc w Polsce na które pewnie nigdy nie miałbym albo czasu, pieniędzy” – mówi Mariusz. Uczestniczył w licznych szkoleniach i kursach, prowadził zajęcia z komunikacji, pracy w zespole, kuglarstwa oraz wielu innych dziedzin. „Praca z młodzieżą i dziećmi  uskrzydla, daje satysfakcje oraz chęci do dalszej pracy” – dodaje. W ten sposób, skromny chłopak z gór, jak każdy go określał stał się jedną z najbarwniejszych i najbardziej pozytywnych oraz otwartych osób w programie, stał się po prostu góralem z krwi i kości.

Działania Mariusza zostały docenione, otrzymał tytuł „Wolontariusz Podkarpacia 2011”. „Zabawnie się złożyło, ponieważ każdy, kto zna mnie i Mateusza wie, że prawie wszędzie razem działamy i podobnie było z tytułem „Wolontariusz Podkarpacia 2011”, obaj go otrzymaliśmy i bardzo się cieszę, że tak właśnie wyszło ” – komentuje z uśmiechem Mariusz. Później dzięki doświadczeniu nabytym jako lider i realizator licznych projektów, stworzył wraz z Mateuszem Mokrzyckim projekt w ramach programu „Młodzież w działaniu”, który spotkał się z aprobatą ze strony komisji. W międzyczasie wszystkich działań odbył 3-miesięczne praktyki w Niemczech w ramach programu Erasmus. W ostatnim roku studiów został wybrany na prezesa Koła Naukowego, które nabrało tempa i rozmachu, realizując coraz to nowe inicjatywy. Aktualnie realizuje staż absolwencki otrzymany za wybitne osiągnięcia i działania nie tylko naukowe, ale również na rzecz uczelni i społeczności lokalnych. Jest również koordynatorem trzeciej już edycji kampanii edukacyjnej „Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa”, skupionej na tematyce pierwszej pomocy.

Dzięki wolontariatowi Mariusz rozwinął również pasje, które pielęgnuje do dziś. Są to teatr tańca z ogniem, chodzenie na szczudłach, podróże. „Wolontariat zmienił moje życie, dzięki niemu mam to co mam, najlepszego przyjaciela, ukochaną dziewczynę oraz masę wspomnień i osób, które poznałem. Wszystko zlepiło się w spójną całość i nie wyobrażam sobie gdyby tego nie było.” – mówi Mariusz Zabrzeski.

Kolejną osobą dla której działalność w wolontariacie pozwoliła przeżyć wiele niezapomnianych chwil i przygód, ale także rozwijać się i zdobywać doświadczenie jest Monika Białkowska. Jest ona absolwentką Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na kierunku edukacja dla bezpieczeństwa i zarządzanie kryzysowe oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego – ratownictwo medyczne. Jej działalność w wolontariacie rozpoczęła się od pierwszej edycji Pikników Naukowych „Młody Nobel”, gdzie mogła swoją wiedzę i umiejętności zdobywane na studiach przekazywać innym. Monika wzięła udział
w czterech edycjach tej kampanii edukacyjnej, a w ostatniej z nich była koordynatorem dziedziny pierwsza pomoc. Poza tym realizowała również projekty systematyczne, wakacyjne i feryjne w całej Polsce w ramach programu „PROJEKTOR - wolontariat studencki”: „Dzięki tym wyjazdom poznałam wiele miejsc, a także ludzi oraz mogłam przyczynić się do tego, że dzieci i młodzież spędzą aktywnie czas. Do chwili obecnej realizuje projekty związane przede wszystkim z jej wykształceniem nt. pierwszej pomocy, bezpieczeństwa. Poza tym zaangażowała się również w projekt „W banku w sejfie czy w skarpecie” realizowany przez Fundację Narodowego Banku Polskiego. Dzięki działalności w wolontariacie edukacyjnym otrzymała tytuł „Wolontariusza Podkarpacia 2011”.

Poza wolontariatem edukacyjnym, Monika brała udział w wolontariacie sportowym. Wszystko rozpoczęło się od wyjazdu na Międzynarodowe Warsztaty Taneczne w Murzasichlu organizowane przez Studio tańca „Duet” z Otwocka, gdzie pełniła opiekę medyczną nad uczestnikami i kadrą obozu. „Były to niezapomniane chwile. Mogłam patrzeć jak młodzi tancerze przygotowują się do zawodów tanecznych, a przede wszystkim mistrzostw świata. Tak się w to wkręciłam i spodobałam, że współpracuję z tym studiem już ponad dwa lata”. W ramach współpracy z Polską Federacją Tańca Monika wyjechała na Mistrzostwa Świata Tańca Współczesnego organizowanego w Mikołajkach, gdzie była wolontariuszem i zajmowała się organizacją biura zawodów. Oprócz tematyki tańca, Monika swobodnie czuła się także w sporcie, dlatego zgłosiła się i była wolontariuszem podczas „Wielkiego Dnia Otwartego na Stadionie Narodowym” : „Bardzo chciałam zobaczyć jak wygląda nowy stadion, dlatego od razu zgłosiłam się kiedy przez przypadek znalazłam informacje o rekrutacji wolontariuszy do tego wydarzenia. Poznałam stadion, ale przede wszystkim mogłam zobaczyć jak organizowana jest i zabezpieczana impreza masowa”.

Podczas tych wszystkich wyjazdów zdobywała doświadczenie, rozwijała się, a przede wszystkim poznawała wielu ludzi, którzy podobnie jak ona włączają się w różne działania społeczne. Dzięki temu co wyniosła ze swojej działalności oraz wielu szkoleń w jakich uczestniczyła nt. wolontariatu, współpracy w grupie, zarządzania zespołem włączyła się i tworzyła Kampanię edukacyjną „Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa-ratujemy i uczymy ratować”, realizowaną w województwie podkarpackim z tematyki pierwszej pomocy. „Koordynowałam dwie edycje tej kampanii, różnie się układało. Były chwile rozluźnienia, zadowolenia, ale także stresu, ponieważ tego typu działania wiążą się z wieloma sytuacjami. Jednakże warto było to tworzyć”. Kampania odniosła wielki sukces wśród szkół i uczniów, a także studentów, którzy prowadzili w niej zajęcia.

Ostatnim wielkim osiągnięciem Moniki było uzyskanie dofinansowania ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej, na realizacje jej autorskiego projektu edukacyjnego Młodzieżowe Centrum Bezpieczeństwa. W ramach projektu uczniowie z dwóch gimnazjów mogli uzyskać wiedze i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa dzięki warsztatom, happeningom oraz wyjeździe studyjnym do instytucji związanych z ratownictwem.

 

         Mateusz, Monika i Mariusz (na zdjęciu od lewej) rozpoczęli studia w taki sam sposób jak ich koledzy, koleżanki.
Ta trójka potrafiła w odpowiednim czasie zrobić krok do przodu chcąc wykorzystać czas studiów jak najlepiej. Wolontariat, który pojawił się na ich drodze, z którego skorzystali stał się szansą na lepszą przyszłość. W obecnym czasie każda
z tych osób jest liderem lokalnych zmian. Ty również możesz osiągnąć sukces. Nie trać czasu, zrób krok ku lepszej przyszłości – wybierz wolontariat.

Więcej o projektach możecie poczytać na ich stronach internetowych.

___________________________________________________________________________________________________

Młodzieżowa Akcja – Reakcja jest projektem realizowanym w ramach programu „Młodzież w działaniu”. Skupia w sobie wiele inicjatyw m.in. warsztaty z zakresu psychoedukacji, warsztaty z zakresu pierwszej pomocy, wystawa fotograficzna, targi edukacyjne, bicie rekordu Polski w najdłuższej akcji resuscytacyjnej, organizacja I Młodzieżowej Konferencji Pierwszej Pomocy. Uczestnikami projektu są uczniowie dwóch szkół województwa podkarpackiego tj. Samorządowe Liceum Ogólnokształcące w Głogowie Małopolskim oraz Publiczne Gimnazjum w Boguchwale. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Strefa Rozwoju.

https://www.facebook.com/pages/Młodzieżowa-Akcja-Reakcja/429289227168619

http://www.ma-r.pl/

____________________________________________________________________________________________________

         Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa jest to kampania edukacyjna organizowana przez Fundację Generator Inspiracji przy wsparciu Koła Naukowego Ratownictwa http://www.cialisgeneriquefr24.com/prix-dune-boite-de-cialis-10-mg/ Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. W bieżącym roku jest organizowana jej trzecia edycja. Przedsięwzięcie jest skierowane do uczniów szkół gimnazjalnych województwa podkarpackiego z miejscowości do 20 tyś. mieszkańców. W ramach kampanii realizowane są warsztaty dla gimnazjalistów z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy. Częścią finalną kampanii jest organizacja Międzyszkolnych Zawodów  Pierwszej Pomocy. W zawodach rywalizują zespoły trzyosobowe reprezentujące szkoły biorące udział w projekcie.

www.facebook.com/kemab.info

____________________________________________________________________________________________________

         Projekt ''Młodzieżowe Centrum Bezpieczeństwa'' realizowany jest w ramach zadania publicznego ”Bezpieczna i przyjazna szkoła – projekty upowszechniające i wzmacniające wybrane działania bezpiecznej szkoły, w szczególności projekty edukacyjne w gimnazjach”. Projekt edukacyjny jest prowadzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Projekt realizowany był w czterech blokach: reagowanie w sytuacjach nadzwyczajnych, zapewnienie bezpiecznej drogi do szkoły, udzielanie pierwszej pomocy, bezpieczny wypoczynek. W ramach jego działań 20-osobowa grupa gimnazjalistów z dwóch placówek odbyła warsztaty z policjantem, ratownikiem medycznym, policjantem oraz ratownikiem WOPR. Poza tym odbywały się również akcje podsumowujące każdy blok, kierowane do reszty społeczności szkolnej i lokalnej.
Na zakończenie projektu uczniowie uczestniczyli w wizycie studyjnej w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego
i Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

https://www.facebook.com/mcb.fgi

Fundacja Generator Inspiracji • Futoma 168, 36-030 Błażowa, woj. podkarpackie • nr KRS 0000245834  NIP 716-268-99-69

Kontakt telefoniczny • 502 901 620  mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Konto • Raiffeisen Polbank • nr:  14 1750 0012 0000 0000 3550 7671