Fundacja Generator Inspiracji

 • Czy wiesz że?
  Czy wiesz że?

   

  "Uczymy się przez całe
  życie" - tę maksymę
  zna prawie każdy z nas.
  Wszyscy możemy
  (bez względu na wiek)
  aktywnie "dotykać"
  życia, doświadczać go
  i wyciągać z tego
  wnioski, wiedzę
  oraz nabywać kompetencje.

   

 • Czy wiesz że?
  Czy wiesz że?


  Społeczny wizerunek
  wolontariusza
  - osoby młodej,
  dobrze sytuowanej,
  wykształconej i religijnej
  - nie odpowiada
  profilowi osób,
  które angażują się
  w dobrowolną,
  nieodpłatną pracę
  w celach społecznych.

   

 • Czy wiesz że?
  Czy wiesz że?

   

  Wolontariat sportowy
  daje możliwość
  uczestnictwa w wielkich,
  sportowych
  wydarzeniach, takich jak
  Igrzyska Olimpijskie,
  Mistrzostwa Świata
  i Europy, ale także
  w wydarzeniach
  o zasięgu krajowym
  bądź lokalnym.

   

 • Czy wiesz że?
  Czy wiesz że?

   

  Uczenie się można
  określić jako poznawanie
  swojego potencjału
  ukazującego się
  w postaci nowej wiedzy,
  nowych zdolności,
  postaw i umiejętności,
  a przede wszystkim
  jako połączenie
  tych wszystkich
  elementów w całość.

   

 • Czy wiesz że?
  Czy wiesz że?

   

  Zapewne wolontariat
  najczęściej kojarzy się
  z robieniem zakupów
  dla osób starszych,
  pomaganiem
  niepełnosprawnym,
  odrabianiem lekcji
  z dziećmi. Ale wolontariat
  daje możliwość
  wypróbowania sił
  w różnych dziedzinach.

   

 • Czy wiesz że?
  Czy wiesz że?

   

  Działania w ramach
  uczenia się
  pozaformalnego
  angażują uczestników
  na zasadzie
  dobrowolności
  i są starannie
  zaplanowane,
  aby wspierać ich rozwój
  indywidualny, społeczny
  oraz zawodowy.

   

 • Czy wiesz że?
  Czy wiesz że?

   

  Wiele organizacji
  stwarza młodzieży
  szansę uczestniczenia
  w wymianach
  i szkoleniach.
  Dzięki temu młodzi ludzie
  mogą osobiście
  doświadczać różnic
  międzykulturowych - odmiennych zwyczajów, wartości i postaw.

   

 • Czy wiesz że?
  Czy wiesz że?

   

  Nauka to nie tylko
  wkuwanie definicji,
  jest to także
  rozbudzanie ciekawości,
  wspomaganie
  samodzielnego
  poznawania świata
  i uczenia się
  oraz inspirowanie
  dialogu społecznego
  na temat nauki.

   

 • Czy wiesz że?
  Czy wiesz że?

   

  W badaniu
  przeprowadzanym
  w 28 europejskich
  krajach pytano
  o wykonywanie
  pracy wolontarystycznej.
  Odpowiedzi badanych
  plasują Polskę
  dopiero na 18. miejscu.
  Pozytywnej odpowiedzi
  udzieliło 7% Polaków.

   

 • Czy wiesz że?
  Czy wiesz że?

   

   Zmiana jest zjawiskiem
  powszechnym, raczej
  nie znajdziemy obszaru
  gdzie zmiana nie
  następuje. Młodzi ludzie
  przeżywają na ogół
  własne doświadczenia
  bardzo intensywnie
  i są otwarci
  na wszelkiego
  rodzaju zmiany.

   

 • Czy wiesz że?
  Czy wiesz że?

   

  Pozytywne myślenie
  - przede wszystkim
  uwierz, że możesz
  odnieść sukces, aby móc
  działać naprawdę
  skutecznie i w pełni
  wykorzystać swój
  potencjał. Nie bój się
  nowych wyzwań. Potem
  nie będziesz żałować,
  że nie spróbowałeś.

   

Partnerzy

 • 1. PAFW.png
 • 3. ARFP.png
 • 4. FEP.png
 • 5. PFDM.png
 • 6. FRSI.png
 • 10. OST.png
 • 13. PRz.png
 • 14. UR.png
 • 16. CW.png
 • 17. aisec.png
 • 18. MDK.png
 • 19. rodzina.png
 • 21. FPDC.png

organizacja przyjazna wolontariuszom

Teresa Matuła - Wolontariusz Podkarpacia 2016

      Czas na kolejną prezentację Wolontariusza Podkarpacia 2016. Tym razem przedstawimy wywiad z Teresą Matułą, która jest z nami od 2013 roku, niezwykle ciepła, uczynna, empatyczna, dobra i kreatywna. Zobaczcie sami jak zaczęła się przygoda Teresy z naszą Fundacją.  

 

Studenci zachwyceni są jej talentem plastycznym – osobiście w tym roku wykonała kilka upominków dla  partnerów Fundacji.  Zbliża się do okrągłej liczby 50 projektów edukacyjnych w ramach PROJEKTORA.   Swoje urlopy w pracy zawodowej zamienia na wolontariat wakacyjny w naszym Programie.  Zdanie które zapadło nam w pamięć i jest jej autorstwa – pozwolą Państwo że zacytują : „czasem tak jest, że my widzielibyśmy się w innym miejscu niż jesteśmy, ale... jesteśmy tu i staramy się robić, to co nam powierzono jak najlepiej” 


-> Fundacja: Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z wolontariatem?

-> Teresa Matuła: Moja przygoda z wolontariatem rozpoczęła się na studiach, jeszcze przed dołączeniem do programu „PROJEKTOR- wolontariat studencki”, od uczestnictwa w programie „Akademia Przyszłości”. Jako wolontariusz w jednej z rzeszowskich szkół podstawowych pełniłam funkcję tutora, opiekując się i regularnie prowadząc zajęcia z moim uczniem- podopiecznym Stowarzyszenia. Oswojenie Królowej Nauk, czyli pomoc czwartoklasiście w nauce matematyki stanowiło pretekst i początek naszej współpracy. Regulaminowe spotkania raz w tygodniu przez jedną godzinę zamieniały się w długie rozmowy nie tylko o liczbach, działaniach, tabliczce mnożenia, czy figurach geometrycznych, ale również o marzeniach (nawet tych najskrytszych) i planach na przyszłość. Każde spotkanie było niezwykłe- razem uczyliśmy się do sprawdzianów z matematyki, później także przyrody i polskiego, graliśmy w piłkę nożną, rysowaliśmy… odkrywaliśmy świat i własne możliwości. Nigdy nie zapomnę uśmiechu na twarzy i radości w oczach Bartka, kiedy w pewne zimowe popołudnie zabrałam go do remizy strażackiej na spotkanie z prawdziwym, zawodowym (!) strażakiem- wówczas spełniło się jego największe marzenie. Ja przekonałam się jak wielką radość daje bycie częścią czyjegoś sukcesu! Bycie świadkiem zmian jakie pod wpływem kilku miesięcy Twojej mądrej pomocy, cichego wsparcia dokonują się w powierzonym Ci podopiecznym. Jako wolontariusz Akademii miałam pomagać mojemu uczniowi, a tymczasem niespodziewanie zyskałam na tym także ja sama. 

 (na zdjęciu: Teresa Matuła z tytułem na Rzeszowskim Rynku)

-> Fundacja: Najbardziej zaskakujące doświadczenie z okresu Twojej działalności jako wolontariusz?

-> Teresa: Na pewno do takich najciekawszych doświadczeń z okresu działalności jako wolontariusz mogę zaliczyć Pikniki Edukacyjne na Pomorzu. Dzięki udziałowi w kampanii „Młody Nobel” pierwszy raz w życiu miałam okazję udać się nad Bałtyk i to w dodatku z grupą tak niesamowitych ludzi. To właśnie tam, na drugim końcu Polski rozpoczęła się na dobre moja przygoda z naukami ścisłymi w programie. Pierwsze prowadzone w ramach PROJEKTORa warsztaty matematyczne, każdy wakacyjny projekt, dający możliwość zwiedzenia wielu regionów Polski, do których pewnie bym nie dotarła gdyby nie wolontariat, każda inicjatywa, w którą się angażowałam wnosiła nieocenioną wartość w mój rozwój. Doświadczenie i wiedza zdobyte w ramach szkoleń o tematyce związanej z ekonomią- „Dzieciaki w biznesie”, finansami- „W banku, w sejfie, czy w skarpecie- jak zarządzać finansami?”, czy wiedzą o społeczeństwie- „Mała Ojczyzna- wspólna sprawa” już zaprocentowały w życiu nie tylko osobistym, ale też zawodowym. Razem z współpracownikami zorganizowaliśmy zakończony sukcesem projekt warsztatów dla ponad 100 uczniów ze szkół gimnazjalnych w województwie podkarpackim i matematyczno- statystyczną grę terenową w centrum Rzeszowa. Jest to niezwykle budujące i utwierdza w przekonaniu, że wystarczy czegoś bardzo chcieć, dążyć do wybranego sobie celu, a wszystko można osiągnąć. Inne zaskakujące doświadczenie, przygoda życia… spływ kajakowy podczas I Zjazdu Integracyjnego Wolontariuszy PROJEKOTRa w Zwierzyńcu, gdzie przyszło się zmierzyć z rzeką i samym sobą oraz wykazać umiejętnościami survivalu. Dla tych, którzy „przeżyli” stacją końcową był ogromny Park Linowy pozwalający spojrzeć na roztoczańskie lasy z innej perspektywy.Dziękuję za te bardziej i mniej zaskakujące doświadczenia, które stały się moim udziałem w dotychczasowej działalności w PROJEKTORze.

-> Fundacja: Co Ci daje wolontariat?

-> Teresa: Korzyści z działalności w wolontariacie są ogromne. Zaangażowanie w pracę wolontariacką pozwoliło mi się rozwinąć na wielu płaszczyznach, wyposażając w niezwykle ważne umiejętności i doświadczenia na całe życie. To głównie tu- w programie „PROJEKTOR- wolontariat studencki”- uświadomiłam sobie ile potrafię i ile jestem w stanie zrobić. Nabyłam i rozwinęłam nie tylko wiedzę, ale także szereg kompetencji społecznych. Umiejętności interpersonalne, praca w zespole, koordynowanie pracy innych, organizacja zadań, ustalanie priorytetów tak, by wspólnie osiągnąć postawiony przed zespołem cel działań, to tylko niektóre aspekty kształtowane w trakcie mojego wolontariatu. Praca w różnych zespołach, przy różnych projektach, nieraz z bardzo odległych od siebie dziedzin, odbywających się równolegle, nauczyła mnie samoorganizacji, dobrego planowania czasu, kreatywności i elastyczności, ale także pokory (nie wszystko zależy od Ciebie, nawet jeśli masz szczegóły „dopięte na ostatni guzik”). W czasie pracy jako wolontariusz nauczyłam się również jak przełamać barierę wystąpień publicznych. Przeprowadzone przeze mnie warsztaty oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży sprawiły, że nie straszne mi są wypowiedzi przed większą publicznością- nie ma znaczenia, czy jest to 5, czy 500 osób. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że praca z dziećmi i młodzieżą podczas projektów systematycznych, czy wakacyjnych wyzwala i pozwala odnaleźć w sobie nowe pokłady energii, które można przenieść i wykorzystać w innych obszarach swojej pracy zawodowej, czy życia codziennego. Co jeszcze daje mi wolontariat? Pewność siebie, otwartość na to, co nowe i nieznane, radość oraz poczucie spełnienia.  Wolontariat jest dla mnie cudowną przestrzenią do spotkania wspaniałych i zaangażowanych ludzi, zwiedzania ciekawych zakątków Polski, prowadzenia własnych autorskich projektów i szkoleń, wywoływania uśmiechu i twórczego zadziwienia na twarzach uczestników moich zajęć. To wspaniała droga osobistego rozwoju, realizacji marzeń i pasji.

-> Fundacja: Co chciałabyś przekazać studentom, którzy nie angażowali się w wolontariat?

-> Teresa:  Jeśli nigdy dotąd nie byłeś/-aś wolontariuszem- nic straconego! Wystarczy się odważyć, wyjść ze swojej „muszelki” i rozwinąć skrzydła- zrobić pierwszy krok, podjąć wysiłek… wiem, że może to trudne, ciężko wygospodarować w swoim grafiku dodatkowy czas dla innych… ale tylko tak Ci się wydaje. Uwierz w siebie i spróbuj!   Proponuję nie zwlekać z tą decyzją- im wcześniej, tym lepiej. Zobaczysz, że wtedy Twoja 24-godzinna doba rozciągnie się do nieskończoności i na wszystko wystarczy Ci czasu. Zobaczysz jak wiele rzeczy da się połączyć- i przyjemne, i pożyteczne. W każdym wolontariacie rozpościerają się przed Tobą szerokie możliwości sprawdzenia i rozwoju siebie, przeżycia wspaniałej przygody, poznania nowych ludzi i miejsc, nabycia cennego doświadczenia i kompetencji przydatnych w przyszłym życiu zawodowym (duży plus w CV, który może zadecydować o tym, jak potoczy się Twoja rozmowa kwalifikacyjna). Nigdzie indziej nie dowiesz się o sobie samym tylu istotnych rzeczy. Zatem zaangażuj się, bo naprawdę warto! Znajdź dla siebie odpowiednią formę aktywności wolontariackiej i przestrzeni do działania, a Twoje życie nabierze kolorów tęczy, wypełni się uśmiechami innych ludzi, którym pomogłeś/-aś, dla których stałeś/-aś się przyjacielem- wielkim bohaterem..

-> Fundacja: Jak sądzisz czy otrzymany tytuł „Wolontariusz Podkarpacia” coś zmieni w Twoim życiu?

-> Teresa: Zaszczytny tytuł „Wolontariusz Podkarpacia 2016” to dla mnie ogromne wyróżnienie, które świadczy o docenieniu przez kapitułę konkursu mojej dotychczasowej aktywności w programie. Nagroda, która utwierdza mnie i pokazuje, że praca jaką włożyłam w podejmowane działania, była tego warta; że to co robię, jest ważne, ma sens, jest zauważalne i pozytywnie odbierane przez innych ludzi, otoczenie.  Za to wyróżnienie bardzo dziękuję. Czy zmieni ono coś w moim życiu?  Na pewno nie wywróci go do góry nogami. Ja nadal będę wykonywała swoją pracę tak jak dotychczas- najlepiej jak potrafię. Po prostu pozostanę sobą- ciepłą, uśmiechniętą, pełną energii i pomysłów na kolejne projekty, chętną do pomocy innym osobą. Świadomość wagi przyznanego mi tytułu niewątpliwie doda motywacji do dalszego działania, stawiania sobie coraz to nowych wyzwań, celów i dążenia do ich realizacji mimo różnych  przeciwności, dawania od siebie jeszcze więcej. .

-> Fundacja: Wolontariuszom, których poznałam chcę powiedzieć że:

-> Teresa: … jesteście wspaniali, wyjątkowi i niepowtarzalni. Wspólnie zapisujemy piękną kartę w historii wolontariatu. Dzieląc się z innymi swoimi talentami i umiejętnościami, tworzymy świat wokół siebie coraz lepszym, dając radość tym, do których docieramy. DZIĘKUJĘ za zaufanie i miłe wspomnienia z zrealizowanych razem projektów, które pozostaną w pamięci na zawsze. Dziękuję za „zarażanie” energią, motywowanie i inspirowanie oraz wsparcie w podejmowanych działaniach. To zaszczyt z Wami współpracować, a otrzymane wyróżnienie- tytuł Wolontariusza Podkarpacia, to także Wasza zasługa. „Świat należy do ludzi, którzy mają odwagę marzyć i ryzykować, aby spełniać swoje marzenia. I starają się robić to jak najlepiej.” (Paulo Coelho) Zatem nie bójcie się być najlepszymi! Działajcie nadal każdego dnia z uśmiechem na twarzy i niesłabnącą determinacją. Idźcie śmiało przed siebie, starając się dojrzeć promyk światła tam, gdzie inni widzą tylko ciemności. Trzymam za Was kciuki- teraz Wasza kolej zdobycia prestiżowego wyróżnienia. POWODZENIA!
Przy tej okazji serdeczne podziękowania kieruję również do Kamila Wrzosa, całej Fundacji Generator Inspiracji oraz osób z Programu PROJEKTOR – wolontariat studencki za przyjemność i możliwość pracy w gronie tak wspaniałych ludzi.

DZIĘKUJĘ.

Fundacja Generator Inspiracji • Futoma 168, 36-030 Błażowa, woj. podkarpackie • nr KRS 0000245834  NIP 716-268-99-69

Kontakt telefoniczny • 502 901 620  mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Konto • Raiffeisen Polbank • nr:  14 1750 0012 0000 0000 3550 7671